Tävlingsresultat 2011

Elitspåret 12/13 nov

Lördagen den 12:e november 2011 - Spår, elit - Domare Ingegerd Hjort och Yvonne Rylander
Plac Pris Total Lydnad Special Huvud Ekipage Ras Klubb
1 Cert 589.25 250.75 338.50 286.00 Pia Christina Hartlen & KORAD Wilsès E-Min(S16377/2007) Schäfer Ystad BK
2 certp. 565.00 243.50 321.50 266.00 Ronny Eriksson & KORAD Wilse's Flay(S11089/2008) Schäfer Ystad BK
3 certp. 561.75 235.75 326.00 266.00 Gunilla Lindberg & Kelliegårdens Cay(REGV1629/2008) Border collie Laholms BK
4 certp. 552.50 226.50 326.00 266.00 Jan Svensson & X-Streams Häxa(S43029/2005) Schäfer Ängelholm
5 godk 528.75 186.75 342.00 288.00 Ulf Johansson & Salltorps Chilli(S26034/2005) Belgisk vallhund/Tervueren Marksbk
bröt Inger Artberger & Mandylike's Gleamy Grain(S33075/2003) Labrador retriever Ystad
bröt Christine Lindsjö & Demonens Vodoo Black Magic(S63903/2005) Schäfer Sbk Malmö

 

Söndagen den 13:e november 2011 - Spår, elit(b) - Domare Per Mortensen och Crispin Frid
Plac Pris Total Lydnad Special Huvud Ekipage Ras Klubb
1 Cert 561.00 260.50 300.50 254.00 Hans-Åke Roy & Strandsmedjans Olex(S60529/2006) Rottweiler Sö Skånes BK
2 certp. 535.00 257.00 278.00 248.00 Annelie Boman & Passat Flexi-Fuel(S55976/2007) Schäfer Lilla Edet BK
3 godk 509.00 241.50 267.50 224.00 Mårten Persson & Trebökens Castor(S53303/2004) Belgisk vallhund/Malinois Kristianstads BK
4 godk 465.50 139.00 326.50 286.00 Kerstin Knobloch & Ekhöjdens Eka(S29579/2007) Riesenschnauzer Kalmar BK
5 godk 431.00 164.00 267.00 237.00 Nina Persson & Bippa Con Tilia(S14508/2007) Boxer Sbk Malmö
bröt Eva-Louise Hansson & Orkanens Quila-Qwista(S67456/2002) Rottweiler SBK Malmö
bröt Thomas Undenius & Evallens Red And Tan Olle(S46505/2005) Australian Kelpie Sösk BK
bröt Gun-Britt Andersson & Torneryds Irma(S36874/2005) Schäfer Landskrona

 



Resultatlista -- Aldurs Prov 1.8(501) Copyright © Aldurs Program, Stora Harrie 1994-2011 Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den..
  • Skapad

Söket 16/10-2011

Sök, lägre - Domare Crispin Frid och Roger Meller
Plac Pris Total Lydnad Special Huvud Ekipage Ras Klubb
1 Uppf. 493.25 197.25 296.00 260.00 Britta Karlsson & Hausse Znäckan(S57076/2009) Boxer Laholm BK
2 godk 455.50 155.50 300.00 260.00 Johanna Rapp & KORAD Engelaiz Playmate(S47986/2007) Boxer Växjö BK
3 godk 367.00 145.00 222.00 182.00 Marie Winberg & Sandskogens Cånny(S20953/2009) Australian Kelpie Söderåsens BK

 

Sök, högre - Domare Crispin Frid och Roger Meller
Plac Pris Total Lydnad Special Huvud Ekipage Ras Klubb
1 Uppf. 551.50 245.00 306.50 260.00 Victoria Kvist & Demonen's Shotti Strand(S50432/2004) Schäfer Sbk Malmö
2 Uppf. 533.25 213.25 320.00 260.00 Olle Nilsson & Doubleuse Europa(S27656/2009) Golden retriever Söderåsens BK
3 godk 459.50 184.50 275.00 221.00 Annika Wuolo & Wilses Irma(S12744/2009) Schäfer Eslöv

 



Resultatlista -- Aldurs Prov 1.8(501) Copyright © Aldurs Program, Stora Harrie 1994-2011 Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den..
  • Skapad

Höstlydnad 3/9-2011


Lydnad 1A: domare; Christer Sommarin
PlacPrisPoängEkipageRasKlubb
1 1. pris 181.00 Fredrik Malmgren & Alva(TAVLIC002380) Blandras Råådalen
2 1. pris 180.00 Jessica Carling & Extra's Chattan(S46035/2009) Irish Softcoated Wheaten Terrier Lomma BK
3 1. pris 169.00 Anna Bern & Paros Famos-Fakir(S29189/2007) Rottweiler Bjuv
4 1. pris 167.00 Lena Jungvig & Bergenhovs Cata(S65266/2009) Hovawart Sösk BK
5 1. pris 166.00 Dennis Söderkvist & Snjos Red Gilgandra(SE17778/2010) Australian Cattledog SACK
6 2. pris 153.50 Agneta Westin & Maclink`s It´s My Turn Now(S24945/2007) Dvärgschnauzer Ängelholms Brukshundsklubb
7 2. pris 146.50 Louise Mörnstrand & Eyeball´s La-X-Isadora(S40713/2007) Perro de Agua Espanol Lomma BK
8 3. pris 124.00 Inga Westerlund & Ulvgårdens Jissa(S35181/2009) Schäfer Landskronabk
9 3. pris 122.50 Gunilla Gyllencreutz & Hässlehoffs Timon-Samoason(S34333/2009) Hovawart Landskrona BK
10 3. pris 115.50 Gordon Hygreus & Fritiof(S30302/2008) Dansk-svensk gårdshund Helsingborgs bk
11 3. pris 103.00 Ulla Linder & Trollängens Up-In-Smoke(S32193/2005) Engelsk springer spaniel Halmstad
bröt Louise Nilsson & Orkanens Qodex Qoloss(SE61212/2010) Rottweiler rottweiler klubben

 

Lydnad 1 B: domare; Linda Jonsson
PlacPrisPoängEkipageRasKlubb
1 1. pris 191.00 Anders Lüning & Blackneck's A'tazza(S26901/2008) Belgisk vallhund/Malinois Landskrona
2 1. pris 182.00 Gabriella Dahlstrand & Brage(REGV1075/2010) Border collie Eslövs BK
3 1. pris 181.00 Louise Niklasson & Nelly(TAVLIC002409) Blandras Skanör Falsterbo
3 1. pris 181.00 Karin Persson & Natus Daim(S24608/2009) Rottweiler Bjuvs BK
5 1. pris 179.00 Madeleine Johansson & Arzadon X(S13191/2005) Rottweiler Eslöv
6 1. pris 168.00 Jenny Dahlberg & Goldenglow Midsummer Kiss(S46725/2009) Golden retriever Trelleborg
7 2. pris 156.00 Belinda Richardsen & Rottworks Saga-Sol(S19738/2009) Rottweiler Ängelholms BK
8 2. pris 152.00 Yvonne Rosberg & Stjärnglimtens Tilde(SE40455/2010) Golden retriever Lomma BK
9 2. pris 147.00 Gull-Britt Karlsson & Catinels Earl Greys Kelly(S57991/2006) Dvärgschnauzer Svalövs Brukshundklubb
10 0pris 87.00 Carina Westesson & Thelleste´s Faline(SE35832/2010) Irish Softcoated Wheaten Terrier Svalöv BK
bröt Petra Gyllenhammar & Tollca's Storm Af Trolle(S14857/2008) Nova scotia duck tolling retriever Svedala BK

 

Lydnad 2: domare; Linda Jonsson
PlacPrisPoängEkipageRasKlubb
1 1. pris 183.00 Maria Persson & LP1 Gawains Prime Time(REGV1519/2010) Border collie Sydöstra Skånes BK
2 1. pris 181.00 Josefine Rääf-Börjesson & Wargaligans Rolling Roxi(S45423/2008) Släthårig foxterrier SBK Malmö
3 1. pris 174.00 Carina Rosdahl & Suntess Super Nova(S65850/2008) Shetland Sheepdog Eslövs Brukshundklubb
4 2. pris 158.00 Esther Looren De Jong & Blanca(TAVLIC000641) Pudel, dvärg Sbk=S Malmö Avdelning
5 2. pris 152.00 Ing-Britt Holgersson & Toppdobbs Aquila(46248/2006) Dobermann Malmö
6 3. pris 136.00 Linda Ljungdahl & LP1 Tilda(TAVLIC001698) Blandras Bjuvs BK
7 3. pris 128.00 Helén Andersson & Skepparkrokens Beyessie Of Ascot(S37510/2007) Rhodesian Ridgeback Råådalens BK
7 3. pris 128.00 Lizette Olsson & Lintrollets Baloo(S67305/2008) Hovawart Afh
9 3. pris 106.00 Christine Svensson & Brösings The Smallest Lady Asterix(S32868/2004) Irish Softcoated Wheaten Terrier Skurup

 

Lydnad 3: domare; Christer Sommarin
PlacPrisPoängEkipageRasKlubb
1 1. pris 271.50 Monica Ohlsson & Embla(S34308/2005) Labrador retriever Åstorps Brukshundklubb
2 2. pris 233.50 Rolf Nilsson & Gebories Östan(S15344/2005) Dvärgschnauzer SBK Malmö
3 2. pris 231.00 Pia Stenberg & Blackneck´s A`zladden(S23162/2009) Belgisk vallhund/Malinois Höganäs
4 0pris 189.00 Jenny Österberg & Snjos Blue Free Spirit(S36398/2009) Australian Cattledog Åstorps Brukshundklubb
5 0pris 188.00 Susanne Persson & Knasen(TAVLIC000667) Blandras Helsingborgs BK
bröt Gert Inge Andersson & Figgefilurs Den Magiske Labero(S32211/2008) Labrador retriever Hässleholm BK

 

Lydnad Elit: domare; Anna-Kerstin Svensson
PlacPrisPoängEkipageRasKlubb
1 1. pris 275.50 Annika Hedsten & Haremet´s Windie(S40267/2008) Papillon Olofströms BK
2 2. pris 243.00 Monica Folkstrand & Chottans Born To Be Wild(S60209/2006) Dvärgschnauzer, svart & silver Veberöd BK
3 3. pris 214.50 Annika Jönsson & LPi,II,III Toragårdens Chaplin(S67692/2004) Dansk-svensk gårdshund Helsingborgs bk
4 3. pris 212.50 Inger Åhman & Coatfloats Corona(S20087/2005) Flatcoated retriever Landskrona BK
5 3. pris 201.50 Birgitta Andersson & Incidents Rimma(S59779/2006) Schäfer Oskarströms BK
6 3. pris 193.00 Petra Staaf & Vallmyra Tilly(AS16567/2005) Australian Stock Dog Åstorps BK
bröt Siw Andersson & Demonens Zture(S68361/2007) Schäfer Veberöd

 



Resultatlista -- Aldurs Prov 1.8(498) Copyright © Aldurs Program, Stora Harrie 1994-2011 Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den..
  • Skapad

Appellen 18/9-2001

 

Söndagen den 18:e september 2011, Appellklass

 

Appell spår - Domare Leif Prahl och Marie Branthall
PlacPrisTotalLydnadSpecialHuvudEkipageRasKlubb
1 Uppf. 252.50 162.50 90.00 70.00 Håkan Cyrén & Trebökens Lotus(S11243/2007) Schäfer Landskrona BK
2 Uppf. 249.50 186.50 63.00 63.00 Per-Åke Svensson & Zynrix Balder(SE41073/2010) Belgisk vallhund/Malinois Landskrona Brukshundklubb
3 Uppf. 244.00 181.00 63.00 63.00 Gunilla Persson & Engine Uncle Fester(S66086/2009) Pudel, mellan Landskrona BK
4 Uppf. 237.00 181.00 56.00 56.00 Jan Svensson & Hedeforsens H-Tt(SE41095/2010) Schäfer Ängelholm
5 godk 221.00 165.00 56.00 56.00 Gull-Maj Ohlsson & Byggets Lucas(S19115/2009) Schäfer Burlövs Brukshundklubb
6 godk 219.50 156.50 63.00 63.00 Thord Nilsson & Tretjak`s Amadeus(S46900/2005) Schäfer Landskrona
bröt Gunilla Hyrefelt & Beeline Earth Song(S46463/2009) Engelsk springer spaniel Landskrona
bröt Cecilia Herdenberg & Gormsg´judas(S41761) Schäfer Sbk-Malmö
bröt Magnus Nordenberg & Roxi(S30501/2008) Schäfer Landskrona BK
bröt Per Ericsson & Jinx Thanator(SE19799/2010) Rottweiler Landskrona BK

Arrangemanget flöt på helt utan anmärkning!
Fina spår, säker tävl. ledn, t-sekretariat.
Fint arb. av övr. funktionärer.
Fina priser. En fin dag i SBK:s anda!



Resultatlista -- Aldurs Prov 1.8(499) Copyright © Aldurs Program, Stora Harrie 1994-2011 Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den..
  • Skapad

Nationallydnaden


Lydnad 1: domare; Mikael Bonder
PlacPrisPoängEkipageRasKlubb
1 1. pris 176.00 Martin Ricketts & Falloch Hills Brandy(SE48072/2010) Golden retriever Åstorp Brukshundsklubb
2 1. pris 165.50 Petronella Pedro & Tyra(TAVLIC002326) Blandras Ängelholms BK
3 1. pris 162.50 Miranda Stråhle & Guidelines Jessie Lee(S56610/2008) Labrador retriever Åstorps BK
4 1. pris 162.00 Annika Radefält & Classic Worker's Ebony(SE22487/2010) Flatcoated retriever Halmstad
5 2. pris 148.50 Elin Larsson & Nerogialles Afragola(S41462/2009) Labrador retriever Åstorps Brukshundklubb
6 3. pris 122.00 Marie-Sophie Sellem & Incirias Fame Factory(S69375/2007) Boxer Lunds BK
7 3. pris 118.00 Christofer Hesselgard & Krokasmedens Prima(SE40883/2010) Nova scotia duck tolling retriever Bjuvs BK
8 3. pris 114.50 Ewa Widen & Brita(S25545/20008) Irish Softcoated Wheaten Terrier Landskrona BK

 

Lydnad 2: domare; Mikael Bonder
PlacPrisPoängEkipageRasKlubb
1 1. pris 167.00 Petra Forsell & Alice(REGV1511/2009) Border collie Lomma BK
2 2. pris 154.50 Anita Süle & Rat Jack´s My Harry(S25399/2001) Parson Russel Terrier Åstorps BK
3 2. pris 151.50 Ing-Britt Holgersson & Toppdobb's A'quila(S46248/2006) Dobermann Sbk Malmöavd.
4 3. pris 132.00 Ingrid Nilsson & Border Tikas Kero(REGV1619/2005) Border collie Svedala BK
5 3. pris 126.00 Bodil Lundell & Al Capone(S61245/2007) Petit Brabancon Trelleborgs BK
6 3. pris 125.00 Christina Häggh & LPi Ringmaster Good Boy(S27878/2008) Golden retriever Bjuvs BK
7 3. pris 120.00 Marie Asp & Concurro Biscotti(S45151/2006) Flatcoated retriever Lomma BK
8 3. pris 102.00 Linda Ljungdahl & LP1 Tilda(TAVLIC001698) Blandras Bjuvs BK
bröt Ingrid Persson & Dreamwishes Aroma(S61574/2003) Collie, långhårig Svedala BK

 

Lydnad 3: domare; Mikael Bonder
PlacPrisPoängEkipageRasKlubb
1 1. pris 260.00 Roland Jönsson & Sandskogens Bessy(S16744/2008) Australian Kelpie Lomma BK
2 2. pris 237.50 Annika Öberg & Jaxie Av Midälvaland(S14682/2008) Schäfer Lunds BK
3 3. pris 223.00 Siw Andersson & Demonens Zture(S68361/2007) Schäfer Veberöds BK
4 3. pris 219.00 Mona Andolsén & Gränsvallarens Spex(REGV1541/2006) Border collie Svedala BK
5 0pris 124.00 Marie Rosengren & Gemdales Tilja Treasure Of Mine(S57289/2006) Collie, korthårig Svedala Brukshundsklubb

 

Lydnad Elit: domare; Thomas Brandin
PlacPrisPoängEkipageRasKlubb
1 2. pris 224.00 Gunnar Sandgren & Skogsvallarens Guess(REGV1275/2005) Border collie Helsingborg BK
2 3. pris 219.00 Monica Folkstrand & Chottans Born To Be Wild(S60209/2006) Dvärgschnauzer, svart & silver Veberöd BK
3 3. pris 214.00 Pia Jakobsson & KORAD LP2 LP3 Bazzakulls Leo Special(S57541/2004) Belgisk vallhund/Tervueren Landskrona
4 3. pris 205.50 Heidi Ljungbeck & Måsarps Tony(REGV1099/2009) Border collie Laholms BK
5 3. pris 200.00 Thomas Undenius & Evallens Red And Tan Olle(S46505/2005) Australian Kelpie Sydöstra Skånes BK
6 3. pris 193.00 Solveig Båge & Sandyline´s Jackson(S14576/2007) Golden retriever Bjuv
7 0pris 169.50 Inger Åhman & Coatfloats Corona(S20087/2005) Flatcoated retriever Landskrona BK
7 0pris 169.50 Kitty Pederssen & Jm´s Bc Zas(REGV1027/2006) Border collie Bjuvs BK
9 0pris 167.00 Annika Jönsson & LP I,II,III Toragårdens Chaplin(S67692/2004) Dansk-svensk gårdshund Helsingborgs bk
bröt Andrea Collin & Care Abouts Dandy In Silverbeard(S10855/2004) Dvärgschnauzer, svart & silver Eslövs BK

 

Ett stort tack till alla som ställde upp och hjälpte till och gjorde kvällens tävling minnesvärd. Tack riktas även till myggorna som väntade till sista prisutdelningen med att komma i någon större mängd.




Resultatlista -- Aldurs Prov 1.8(491) Copyright © 1995-2010 Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den..
  • Skapad

Adress

Kontakt

  • E-post
    Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

design & produktion: Webkeeper - stick to content, we take care of the rest